Treść strony Aktualności 2023

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ

W czerwcu 2023r. we wszystkich szkołach podstawowych i ogólnokształcących zakończyły się zajęcia realizowane w ramach projektu „Niebo nad Astrobazami-rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach z astrofotografii, programowania TiK oraz matematycznych metod w informatyce i astronomii oraz w ramach kół astronomiczno-geograficznych.

W ramach zajęć matematycznych i informatycznych uczniowie pogłębiali wiedzę w ramach funkcji wykładniczych i logarytmicznych, geometrii analitycznej, trójwymiarowości brył, programowania robotów, tworzenia gier astronomicznych w Scratchu czy programowania Phyton.

W ramach kół astronomiczno-geograficznych uczniowie poznali m.in. czym jest czas słoneczny, czas strefowy i urzędowy, budowa ziemskiej atmosfery, temperatura powietrza oraz poznali np. różnicę pomiędzy meteorytami, meteroitami, a meteroidami.

W ramach zajęć z astrofotografii uczniowie m.in. poznali budowę i zasady działania teleskopów Lunt i Coronado, poznali czym są filtry słoneczne stosowane w obserwacjach Słońca i czym jest widmo Słońca, obserwowali i astrofotografowali Słońce oraz analizowali zdjęcia i obliczenia astronomiczne rozmiarów układu plam słonecznych.

Tematów wszystkich dziedzin astronomicznych i przedmiotów ścisłych było tak dużo, że nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym artykule.

W ramach zajęć uczniowie wraz z nauczycielami wykorzystywali sprzęt zakupiony na początku projektu. Pracownie matematyczne i informatyczne zostały wyposażone w meble służące do bezpiecznego przechowywania sprzętu komputerowego. Były to m.in. szafy z podręczną biblioteczką, szafy-wózki do przechowywania laptopów, czy tablice z nakładką magnetyczną z naniesionym układem współrzędnych i siecią kwadratową.

Natomiast pracownie przyrodnicze, w których odbywały się zajęcia w ramach kół astronomiczno-geograficznych zostały wyposażone m.in. w atlasy  nieba, dzięki któremu uczniowie mogli poznać poszczególne gwiazdozbiory, nauczyć się nazw i oznaczeń gwiazd, a także zidentyfikować wiele obiektów, które nie są gwiazdami. Atlasy księżyca zostały zakupione z myślą o początkujących miłośnikach astronomii, gdzie na  dwunastu głównych kartach zamieszczono fotograficzną wizualizację powierzchni Księżyca. Uczniowie otrzymali również obrotowe, profesjonalne  mapy nieba, które pomogły poznać niebo początkującym, jak i ułatwiły odnajdywanie obiektów bardziej doświadczonym obserwatorom.

W ramach praktycznych zajęć z astrofotografii i kół geograficzno-astronomicznych został zakupiony nowoczesny sprzęt optyczny.   W skład tego sprzętu weszły m.in. teleskopy paraboliczne, słoneczne, optyczne, zestawy filtrujących soczewek, elektroniczne nośniki pamięci  czy lornetki astronomiczne.

W ramach projektu dla szkół został zakupiony sprzęt na łączną kwotę 1 586 158,49 zł.

Wszystkich uczestnikom gratulujemy zdobycia certyfikatów, a nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.

  • fot. Ł. Kołodziejski, Astrobaza, Dobrzyń nad WisłąWidok na astrobazę w Dobrzyniu nad Wisłą
  • fot. Ł. Kołodziejski, Dobrzyń nad WisłąUczennica pracuje przy komputerze we wnętrzu astrobazy
  • fot. Ł. Kołodziejski,Dobrzyń nad WisłąUczeń pracuje przy komputerze
  • fot. Ł.Kołodziejski,Dobrzyń nad WisłąUczniowie w plenerze przy teleskopie
  • fot. Łukasz Kołodziejski, Dobrzyń nad WisłąSala szkolna, zajęcia z astronomii
  • zdjęcie tytułoweUczniowie w szkole prezentują plakat projektu Niebo nad astrobazami

wstecz

Kontakt

Departament Edukacji
ul. Szosa Bydgoska 52, 87-100 Toruń

 

Adres wysyłkowy:

Departament Edukacji
Pl. Teatralny 2
87-100 Toruń


Sekretariat:

tel. 666 383 607,
e-mail: edukacja@kujawsko-pomorskie.pl

Godziny pracy:

po, śr, czw - 7:30 - 15:30
wt - 7:30 - 17:00
pt - 7:30 - 14:00

Mapa dojazdu do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

[obiekt mapy] Mapa dojazdu do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu